الکتروموتور چیست؟

 

الکتروموتور چیست؟
الکتروموتور ها ماشین های الکتریکی هستند که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند.
درحال حاضر الکتروموتور ها به جزء لاینفک زندگی انسان ها تبدیل شده اند به نحوی که زندگی روزمره به دون وجود آنها مختل خواهد شد.

انواع الکتروموتور؟

به طور کلی الکتروموتور ها بر اساس : کاربرد،درجه حفاظت،نوع برق،دور،توان،خنک کنندگی،متریال پوسته،نحوه نصب و… دسته بندی های متفاوتی دارند. ولی،برق مصرفی الکتروموتور اصلی ترین بخش دسته بندی الکتروموتور ها هستند و به نسبت موارد دیگر اهمیت بیشتری دارد.

دسته بندی الکتروموتور بر اساس برق مصرفی :
1- برق جریان متناوب AC ( برق شهر )
2-برق جریان مستقیم DC ( برق باتری )

1-الکتروموتور با برق جریان متناوب :

الکتروموتور جریان متناوب یا الکتروموتور ac به آن دسته از الکتروموتور ها گفته می‌شود که با برق جریان متناوب یا به اصطلاح برق شهر کار می‌کنند.
این نوع الکتروموتور ها در سه دسته اصلی : القایی،خطی و سنکرون طبقه بندی می‌شوند. از این الکتروموتور ها بیشتر در دستگاه های صنعتی، پمپ های آب،کولرها و…. استفاده می‌کنند.

2-الکتروموتور با برق جریان مستقیم :

الکتروموتور جریان مستقیم یا الکتروموتور dc به آن دسته از الکتروموتور ها گفته می‌شود که با برق جریان مستقیم یا به اصطلاح باتری کار می‌کنند.
این الکتروموتور ها در دو دسته اصلی براش و براش لس قرار می‌گیرند. از این الکتروموتور ها بیشتر در اسباب بازی ها پهپاد ها و… استفاده می‌کنند

کاربرد الکتروموتور ها در صنعت :

بیش از 70 درصد الکتروموتور های مورد استفاده. در صنعت الکتروموتور های القایی با برق جریان متناوب ( AC ) هستند.
الکتروموتور های DC از لحاظ گشتاور راه اندازی و کنترل دور و… دارای برتری به نسبت الکتروموتور های AC هستند.
ولی نیاز به تجهیزات بیشتر برای تبدیل برق و راه اندازی و استهلاک بیشتر از جمله مواردی هستند که مانع از همه گیری آن در صنعت شده است. کما اینکه همچنان در مکان های که نیاز به کنترل دور دقیق و…. از این الکتروموتور ها استفاده می‌شود که با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و ورود تجهیزات جدید مانند اینورتر ها این الکتروموتور ها در حال جایگزینی هستند.

 

همچنین گروه صنعتی آریناموتور ارائه دهنده انواع الکتروموتور های صنعتی :

🔸درتوان و دور های مختلف

🔹به صورت تک و عمده

🔸ارسال به سرتاسر کشور

🔹بالاترین تنوع الکتروموتور

 

 

دیدگاهتان را بنویسید